Macbook Air Şarj Problemi ve Çözüm Önerileri

16.12.2015
220

Macbook Air cihazımın (2012) şarjı %30’dan sonra kısa sürede tükeniyor?

Macbook Air Şarj Problemi ve Çözüm Önerileri

Macbook Air cihazımın (2012) şarjı %30’dan sonra kısa sürede tükeniyor mu? Ne yapmalı?
Öncelikli olarak Mac’inizin Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu bahsettiğimiz koşulları sağlamanıza rağmen hala cihazınızda sorun olduğunu ve pilinin hızlı bir şekilde bittiğini düşünüyorsanız; çözüm önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Bu tür pil sorunları Yazılım ve Donanım’dan kaynaklı olabilir. Bunu anlamanın bazı yolları vardır. Bunlardan bir tanesi ise pilinizin son durumunu yazılım ile test edebilirsiniz. Bu aşamada Mac App Store’da yer alan Battery Health download etmenizi ve bilgisayarınıza kurmanızı önerebiliriz. Bu uygulama sayesinde pilinizin son durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. App Store üzerinden yükleme yaparken “acaba benim bilgisayarımda bu program sorun yaratır mı?” gibi düşüncelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz. Çünkü Apple tarafından hepsi onaylanmış ve sertifikalandırılmış uygulamalardır.

Uygulama verilerine göre; Eğer Pil durumunuz iyi ama performansından memnun değilseniz, Mac’inize aşağıdaki çözüm önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Parametrik Reset atabilirsiniz. Böylece yakın zamanda oluşmuş Kernel Panic bilgileri resetlenecektir.

Q Klavye Kullananlar için Parametrik Reset; Mac’inizi yeniden başlatın ve CMD Alt P R tuşlarına basılı tutun. 3 kere açılış sesi duyana kadar elinizi klavyeden çekmeyin. Sonrasında bilgisayarınızı kullanmaya başlayın.

F Klavye Kullananlar için Parametrik Reset; Mac’inizi yeniden başlatın ve CMD Alt P I tuşlarına basılı tutun. 3 kere açılış sesi duyana kadar elinizi klavyeden çekmeyin. Sonrasında bilgisayarınızı kullanmaya başlayın.

Power Adaptör Testi: Bu işlem sonrasında mümkünse başka bir power adaptör ile Mac’inizi test edin. %100 şarj yapın. Ve kullanmaya başlayın. Sonuçların değişip değişmediği bu noktada önemlidir. Aynı cihazı 2 farklı Power Adaptör ile test ederek sorunun Power Adaptörden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını gözlemleyebilirsiniz.

Yazılım Testi: Yukarıdaki menülerde yer alan Apple Logosundan App Store’u seçiniz. Ve Update sekmesine gidiniz. Eğer kullanmış olduğunus sisteme dair güncellemeler varsa, bu güncellemeleri tamamlayınız. Not: Bu işlemi yaparken bilgisayarınızın prize takılı ve şarj olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Eğer sonuçlarınız kötü çıktıysa; bu pil ömrünüzün yavaş yavaş sonuna geldiğini göstermektedir. Bunun için yapmanız gereken ise Pil Değişikliğidir. Ya da size en yakın yetkili servise götürüp, detaylı donanım testinden geçirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.