Kramp neden olur ve nasıl önlenir?

03.05.2018
688

Kramp neden olur ve nasıl önlenir? Çeşitli nedenlerden meydana gelen krampları önlemenin yollarını sizler için araştırdık.

Kramp neden olur ve nasıl önlenir?

Egzersiz yaparken veya gece uyurken yaşanan kramplar, bazı hastalıklara işaret ediyor olabilir. Peki, kramp neden olur ve nasıl önlenir? Çeşitli nedenlerden meydana gelen krampları önlemenin yollarını sizler için araştırdık.

Kramp neden olur?

Kramp, en çok bacağın arka bölümündeki kaslarda, bir veya birden fazla kasın ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıyla meydana gelir. Yetersiz sıvı alımı, kalsiyum veya magnezyum eksikliği, hamilelik ve bazı ilaçların yan etkileri geceleri uykudan uyandıran şiddetli kramplara neden olabilir.

Kramp nasıl önlenir?

Sıvı alımı

Özellikle, 50 yaş üstü kişilerin yüzde 40’ında ve hamileliğin son aylarında kramp daha sık yaşanır. Kalsiyum veya magnezyum eksikliği, kolesterol düşürücü ve idrar söktürücü gibi ilaçlar, bazı hastalıkların tedavisinde yaşanan hızlı sıvı kaybı da krampların artmasına neden olur. Bu durumu önlemek için, yeterli sıvı alımına dikkat etmelisiniz.

Germe

Bacağın arkasındaki kaslara kramp girdiği an, bacaklarınızı uzatın ve kuvvetli bir şekilde gerin. Ayağınızı tersi yönde kendinize doğru çekin. Bu yöntem, kısa süreliğine de olsa rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, yürümek, ayağı sallamak ve kramp giren bölgeye yakmayacak ısıda sıcak su tutmak da kramp ağrınıza iyi gelebilir.

Uyku

Uyku esnasında ayakları serbest bırakmak, kramp riskini azaltır. Yorgan, pike gibi örtülerle bacak hareketlerini kısıtlamak, krampı tetikler. Ayrıca, yatmadan önce kafeinli içeceklerin tüketimini bırakmanızda da fayda var.

Egzersiz

Krampları önlemek, ilaca başvurmak yerine doğal yöntemleri tercih etmek daha sağlıklıdır. Uyurken yaşanan kramplardan korkuyorsunuz, uyumadan önce germe egzersizleri yapın. Yüzünüz duvara doğru dönük ve duvardan yaklaşık 60 cm uzakta olsun. Ellerinizi duvara yaslayın. Topuklarınız yerdeyken uzanabildiğiniz en üst noktaya uzanıp 10-30 saniye kadar bu pozisyonda kalın. Günde en az iki kez bu egzersizi yapmaya çalışın.

Krampın nedenlerini ve krampı önlemenin yollarını öğrendiniz. Krampların tekrarlaması veya uzun sürmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.