Mac OS X Kilitlenen uygulamaları kapatma

11.02.2016
222

Mac OS X işletim sistemi her ne kadar sağlam ve stabil olsa da, bazen uygulamalarımız kilitlenebiliyor.

Mac OS X Kilitlenen uygulamaları kapatma

Mac OS X işletim sistemi her ne kadar sağlam ve stabil olsa da, bazen uygulamalarımız kilitlenebiliyor… Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman Force Quit’i kullanarak kilitlenen uygulamayı kapatabiliyorsunuz ve Mac’imizde kaldığınız yerden çalışmanıza devam edebiliyoruz. Windows’tan alışık olanlar için CMD+Alt+ESCAPE Force Quit, CTRL+ALT+DEL Görev Yöneticisi benzeri bir uygulama diyebiliriz.

Uygulamamız tıklamalara yanıt vermiyorsa, fare imlecimiz dönen bir gökkuşağına dönüşüp kaldıysa ve bir türlü düzelmiyorsa muhtemelen uygulamamız bir şekilde kilitlenmiştir.

Böyle bir durumda aşağıdaki adımları izleyerek kilitlenen uygulamamızı kapatabiliriz. Önce Apple menüsünden Force Quit’i seçiyoruz. CMD+Alt+ESCAPE kısayolu ile aynı ekrana erişebilirsiniz.

MAC OS X KİLİTLENEN UYGULAMALARI KAPATMA
MAC OS X KİLİTLENEN UYGULAMALARI KAPATMA

Açılan pencerede o anda çalışan tüm uygulamalarımızın listesini görebiliriz. Kilitlenen uygulamamızın yanında (Not Responding yazısı yer alır. Böyle bir yazı yoksa, muhtemelen uygulamamız kilitlendikten sonra kendine gelmiştir.

Eğer Not Responding yazısını görüyorsak, uygulamamızı seçip ‘Force Quit’ butonuna tıklayabilir, bu şekilde uygulamamızı sonlandırabiliriz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.